Co można wykonać z użyciem frezowania CNC?

Co można wykonać z użyciem frezowania CNC?

Frezowanie CNC jest technologią, w której wykorzystywane jest obrotowe cylindryczne narzędzie tnące. Umożliwia ono wycinanie i wiercenie w metalu. Technologia ta ma szereg zalet, takich jak ogromna precyzja i szybkie tempo produkcji. Jest to możliwe dzięki całkowitej automatyzacji pracy. W technologii CNC możliwe jest zaprogramowanie rodzaju ruchu, który wykonują maszyny, a także jego prędkości.

W jakich branżach wykorzystuje się frezowanie CNC?

Obróbkę CNC wykorzystuje się do wytwarzania m.in. części maszyn przemysłowych. W przypadku wszelkiego rodzaju maszyn precyzja jest kluczowa, aby ich praca przebiegała bez zarzutu.
Sektorem, w którym precyzja jest równie ważna, jest branża motoryzacyjna. W jej przypadku CNC można wykorzystywać do tworzenia elementów w seryjnej produkcji. Przykładem takich części są głowice cylindrów, systemy pomp paliwowych, czy zawory układu hamulcowego. Innym sposobem na wykorzystywanie frezowania CNC w motoryzacji, jest tworzenie prototypów.
Kolejną branżą, w której stosowane jest frezowanie CNC, jest lotnictwo. Podobnie jak w przypadku produkcji aut, możliwe jest wykonywanie różnego typu części składowych samolotów, np. wręg aluminiowych, elementów silników czy przekładni.
Innymi branżami, w których korzysta się z frezowania CNC, są przemysł zbrojeniowy, medyczny czy spożywczy.

Przykłady przedmiotów, które można wykonać poprzez frezowanie CNC

Jednym z przykładowych elementów, które można wykonać przy użyciu frezowania CNC, są matryce i formy. Elementy te często wykonywane są z aluminium. Aby móc obrabiać ten metal, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej prędkości skrawania, warunków, które uniemożliwią klejenie się wiórów oraz dużych posuwów. Te wszystkie wymagania spełniają frezarki CNC. Matryce wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, czy w mennictwie.
Przykładem innego przedmiotu, który wykonuje się przy użyciu frezowania CNC, są turbiny. Wykorzystywane są m.in. w przemyśle energetycznym czy transportowym. Łopatki do turbin są bardzo skomplikowane w tworzeniu ze względu na ich kształt, więc CNC sprawdza się w ich przypadku idealnie.